Wiele chorób, jakie dotykają jamę ustną, powodowanych jest przez niewłaściwą higienę. Z programów szkolnych wycofano zajęcia edukacyjne dotyczące profilaktyki chorób uzębienia i coraz rzadziej można spotkać w szkołach gabinety dentystyczne. Skutek takich działań jest przerażający – jak wynika z badań blisko osiemdziesiąt procent dzieci uczęszczających do polskich podstawówek ma problemy z próchnicą.

Sytuacja ta nie poprawia się jednak z wiekiem. Bardzo wiele osób dorosłych praktycznie w ogóle nie dba o stan swojego uzębienia, a gdy zgłaszają się do dentysty z nasilającym się bólem zęba, często jest już o wiele za późno na ratunek i jedynym wyjściem zostaje usunięcie. Jak należy prawidłowo dbać o zęby, aby były one zdrowe?

Przede wszystkim najważniejsza jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Zalecenia specjalistów w tej dziedzinie są takie, aby zęby dokładnie szczotkować po każdym posiłku. Absolutnym minimum jest przepłukanie jamy ustnej specjalnym płynem lub użycie nici dentystycznej. Bardzo ważne jest także to, aby używać odpowiedniej szczoteczki do mycia zębów. Warto zwracać uwagę na grubość włosia – nie może być ono ani zbyt miękkie, ani nazbyt twarde. Za miękkie włosie szczoteczki nie będzie w stanie dostatecznie dobrze usunąć wszystkich resztek pokarmowych, natomiast stosowanie szczoteczki do zębów o zbyt twardym włosiu może doprowadzić do podrażnień dziąseł oraz do zdzierania delikatnego szkliwa nazębnego, co z kolei może w krótkim czasie doprowadzić do rozwoju nadwrażliwości zębów. Kluczowa w prawidłowej higienie jamy ustnej jest również szczoteczka. Powinna być ona dobrze dobrana do wielkości zębów oraz do ich kształtu. W razie wątpliwości warto zapytać się o radę lekarza stomatologa. Dentystów we Wrocławiu można znaleźć, wpisując w przeglądarkę internetową frazę "dentysta Wrocław" lub "stomatolog Wrocław".

Duży wpływ na rozwój wielu schorzeń jamy ustnej ma również dieta. Przyjmowanie zbyt dużej ilości niektórych składników pokarmowych może doprowadzić do rozwoju nadwrażliwości zębów, a także do gromadzenia się kamienia nazębnego. Ważna w tym przypadku jest profilaktyka – pomaga ona na czas wykryć rozwijające się choroby oraz skutecznie je wyleczyć. Zaleca się aby na wizyty kontrolne wybierać się do gabinetu stomatologicznego przynajmniej dwa razy do roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>